MARKA VE ŞİRKET EVLİLİKLERİ VE SPONSORU

Sansür

17 MAYIS 2012

 

Bugün Markanıza Bir Bakın

 

Marka ve Şirket Evlilikleri ve Sponsoru

 

Şöyle bir haberi hep beraber okuduk “Mars Entertainment Group ve AFM Sinemaları‘nın birleşmesinden sonra şimdi de bu işbirliği çerçevesinde 21 şehirde yer alan 49 merkezde toplan 440 sinema salonu artık “Cinemaximum” adıyla sinemaseverlere hizmet verecek. Türkiye İş Bankası’nın kredi kartı Maximum ve Mars Entertainment Group’un bu işbirliği ayrıca bankanın kredi kartı olan Maximum Kart sahiplerine de pek çok avantaj getireceğe benziyor.

Bugün düzenlenen bir basın toplantısı ile detayların paylaşıldığı proje hakkında İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Maximum Kart müşterilerimiz ile yaklaşık on bir yıldır sürdürdüğümüz bu yakın ilişkiyi bir üst boyuta taşımayı ve alışveriş keyfinin yanı sıra yaşam keyfini de maksimuma ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bu işbirliğiyle eğlence sektöründe de fırsatlar sunarak Maximum dünyasını zenginleştireceğiz.” sözleriyle farklı sinema izleyici kitlesine yönelik kampanyalar düzenleyeceklerini, özel gösterim, ön gösterim, gala, hediye bilet ve çeşitli etkinlikler banka mürtetlerine ayrıcalıklar tanıyacaklarını belirtti.”

 

Nisan ayından bu yana takip ediyorum vaktiyle Cinebonus ve AFM olan sinemalarda müşteri adına değişenleri:

-        logo tabelası

-        kredi kartı ile bileti aldığınız makineler

-        renk

Ne yapıldı?

-        lansman etkinliği

-        AVM’lerde büyük patlamış mısır heykelleri

-        ilan çalışması

Ne değişmedi?

-        salonlar

-        21:45 seanslarında arada bazı sinema içi gıda satan noktaların kapatıp gitmeleri

-        Film öncesi sponsorun daha da uzun ve komik olduğunu zannedip koyduğu sıkıcı ilanlar

-        Bir evvelki sponsorun (o dönem yenilik olup artık olmayan) yaptıklarının taklit ediliyor olması

-        Diğer reklam veren firmaların sinema için yaratıcı reklam tasarlamamalarının teşvik edilmemesi

-        Müşteriye davranış şekli

 

Peki bütün bunlar bir müşterinin kredi kartını yada bankasını değiştirmesini sağlar mı? O kredi kartı yada banka markasına sempati duymasını sağlar mı?

 

Söyleyeyim: Hayır!

 

Eğer böyle bir amaç var ise -ki olmalı onca parayı veriyorsanız- o zaman müşteriye bir evvelki dönemin üzerinde imkan, fayda, tat ve etkinlikler sunmanız gerekir. Sonuçta ülkemizde sinemaya gitmek son 10 yılda bambaşka bir tecrübe haline geldi. Bunu yapan, bu işin mimarları ve o dönemin ana sponsorları gerçekten çok iyi bir iş başardılar. Salonlar değişti, imkanlar arttı, standartlar yurt dışı ile aynı ve hatta üstü bile notasına çekildi. Bu nokta itibarı ile siz eğer markanızı böyle bir müşteri buluşma noktasına koyuyorsanız bunu müşteri hizmeti, salon ortamı, reklam yaklaşımı, teknoloji hizmetleri ile bir makyaj ve taklitten çok öteye götürmeniz gerekiyor. Hatta buna da film başlamadan arka arkaya bir türlü bitmeyen sponsorun kendi reklamlarından vazgeçerek başlanmalı.

 

Şirket evliliklerinde en güzel şey bu evliliğin ritmine destek verecek sponsorluklar ve diğer iletişim çalışmalarıdır. Burada bu evlilik çok şanslı. Önemli bir marka konuya kendi adına daha görünür ve dokunulur olmak adına gönül koymuş. Ancak uygulama evliliğin anonsuna yaradığı kadar müşteriye henüz etki etmemiş durumda.

 

Sonuçta sinema bir keyif. Heyecan ve hayal veren bir kaçamak. Buna her soyunanın bu dünyaya yenilikçi ve zevkli bir şekilde katkıda bulunması her müşterinin doğal beklentisi. Umarım Cinemaximum bu fırsatın değerinin farkına varır. Sonuçta sponsor olmak demek sadece görünür olmak demek olmamalı. Sponsor demek o alanı bir evvelki seviyesinden daha üst aşamalara götürmek üzere katkı veren konumu ile uzun vadeli olacak bir istikrar ile kolları sıvamak demek.

 

Son olarak İş Bankası’nın basın bülteninde ifade ettiği vaadi gerçekleştirmesini bekliyor, Garanti Bankası ve Bonus’a bu alanda yaptıkları devrim niteliğini taşıyan hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.

 

Bugün Markanıza Bir Bakın

 

 

 

 

 

 

 

Be first to comment